Początki

Skąd się wziął pomysł na GRASSORa i I ZnO GRASSOR

W 2002 roku, w trzecim roku istnienia Klubu Imprez na Orientację PTTK „PREGO” i już po ponad pięciu latach systematycznych startów w Pucharze Polski w Marszach na Orientację przyszła myśl, aby także zorganizować zawody tej rangi i postanowiliśmy złożyć wniosek o przyznanie nam imprezy rangi PP.

Podczas jednych z zawodów szczecińska ekipa (Tomasz Paszek, Dawid Gajkowski, Arkadiusz Krejczy, Piotr Pożyczka) spała na sali, gdzie na jednej z półek stał słownik polsko-łaciński. Szukaliśmy akurat nazwy zawodów, które zamierzaliśmy zgłosić do Pucharu Polski na 2003 rok i tak wpadło nam słowo, które z tego co pamiętam oznaczało coś jak „wędrować”, czy „włóczyć”, a przypominało brzmieniem GRASSOR.

Tomasz Paszek był wtedy jeszcze uczniem Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie i wybór bazy padł na szkołę i internat przy ul. Racibora, tym bardziej, że ówczesna Dyrekcja była bardzo przychylna do tego typu inicjatywy. Pan Dyrektor Roman Szewczuk, opiekun SKKT pan Robert Adamowicz oraz pan Jan Krzysztoń z Zachodniopomorskiego Oddziału PTTK pomogli nam dopiąć sprawy organizacyjne związane z organizacją imprezy.

W dniach 23-25 maja 2003 roku, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecina i Dyrektora Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych zorganizowaliśmy pierwsze poważne zawody. Po wielu latach impreza rangi Pucharu Polski zawitała znowu do Szczecina (zaznaczyć należy, że Grupa InO JEJ organizowała zawody tej rangi w okolicach Polic).

Do zespołu organizacyjnego należeli wtedy:

Kierownik zawodów: Tomasz Paszek, Sędzia główny: Przemysław Tkacz, Budowniczowie tras: Tomasz Paszek, Arkadiusz Krejczy i Piotr Pożyczka oraz Paweł Cywiński, Katarzyna Szczerkowska i Dawid Gajkowski.

Zawody dla kategorii TJ i TS odbywały się na terenie Puszczy Bukowej (dzień) i okolic Przęsocina (noc), dzieci z kategorii TM miały etapy na Głębokim i w Lesie Arkońskim. W zawodach wzięło udział 112 uczestników z całej Polski.

Grassor do roku 2007

Do 2007 roku GRASSOR istniał jako impreza na orientację. W 2004 (wrzesień) i 2005 (listopad) roku GRASSOR także odbywał się pod rangą Pucharu Polski w MnO. W 2004 roku bazą była Szkoła Podstawowa nr 74 na Osiedlu Bukowym w Szczecinie, a w 2005 Szkoła Podstawowa nr 28 w Szczecin Płoni.

W roku 2006 była to już impreza regionalna, ale dalej wieloetapowa. Dwa nocne etapy odbywały się na terenie Puszczy Bukowej, a metą drugiego etapu było mieszkanie przy ul. Akwarelowej 31.

W 2007 roku czteroetapową imprezę w Przęsocinie zorganizowali już tylko Tomasz Paszek i Hubert Świerczyński. Na tych zawodach odbyły się VI Indywidualne Mistrzostwa KInO PREGO (dwa etapy dzienne) oraz III Mistrzostwa Pomorza Zachodniego w Nocnych MnO (dwa etapy nocne). W trakcie zawodów została wybrana Regionalna Komisja Imprez na Orientację w Szczecinie, a Klub InO PREGO zawiesił działalność związaną z Turystycznymi InO.

Grassor od 2008

Pierwsza Nocna Masakra odbyła się rok wcześniej i wziął w niej udział pomysłodawca – Daniel Śmieja, wraz z Markiem Szymelis „Diablo”. Daniel Śmieja i Tomasz Paszek chodzili razem do szkoły średniej. Startowali czasem w tych samych Zawodach na Orientację, jednak Tomek bardziej był skupiony na Pucharze Polski w MnO, a Daniel na zawodach ekstremalnych i długodystansowych, ale w jakiś sposób wyszło na to, że Tomasz Paszek w 2003 zorganizował II Ekstremalne Zawody na Orientację NOCNA MASAKRA w Czaplinku, chyba głównie po to, żeby Daniel mógł wziąć w nich udział.

Później MASAKRĘ stała się imprezą Daniela, ale do 2005 roku jako organizator widniał Klub InO PREGO.

Ale co to ma wspólnego z GRASSORem? Mianowicie to, że gdy GRASSOR przestał być imprezą na orientację padł pomysł organizacji bliźniaczej do Masakry imprezy – w najdłuższy dzień w roku. I tak po kilku rozmowach, najczęściej mailowych w 2008 roku Tomasz Paszek z Danielem Śmieją zorganizowali w Rurce k. Chojny Ekstremalne Zawody na Orientację GRASSOR zachowując ciągłość numeracji. I tak oto ciągniemy to do dzisiaj.