Lubisz aktywny wypoczynek? Spędzasz czas wolny na łonie natury? Lubisz biegać, chodzić lub jeździć na rowerze? Lubisz posługiwać się mapą? Zwracasz uwagę na ciekawe miejsca (krajoznawczo, przyrodniczo, historycznie)?
Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś „TAK” – te zawody są właśnie dla Ciebie.
Do kogo są skierowane te zawody?
Zawody na Orientację GRASSOR to impreza dla każdego. Biorą w nich udział dzieci od szkoły podstawowej do „dziadków” nawet do 80 lat. Startują małżeństwa i duże grupy znajomych. Wszystko zależy od możliwości fizycznych – dlatego trzeba dobrać długość trasy na swoje możliwości.
Na czym polegają Zawody na Orientację?
Dostajesz kartę do potwierdzania obecności na punktach i mapę, a na niej zaznaczone punkty w terenie. Musisz je odnaleźć! Zazwyczaj są to charakterystyczne i jak najbardziej ciekawe miejsca, takie jak wieża kościoła w Chojnie, bunkry na MRU, ogród dendrologiczny w Glinnej, szczyt górki z widokiem, głębokie wąwozy, brzegi jezior, rozwidlenia strumieni, ruiny, itd. Przy każdym punkcie znajduje się lampion – biało-czerwona kartka z napisanym kodem, który trzeba przenieść na kartę startową. Na zebranie punktów masz określony limit czasu. W zależności od imprezy za przekroczenie limitu są różne „kary”.
Na czym polega i czym WYRÓŻNIA się GRASSOR?
Masz limit czasu – czyli nic nowego. Dostajesz kartę startową – dalej jak zawsze. Dostajesz mapę, a tam bum – prawie pusto :). Na mapie zaznaczone są tylko te punkty, które znajdują się najbliżej startu. Aby odkryć inne, musisz odnaleźć punkt, na którym będzie pokazane, gdzie znajdują się najbliższe do niego punkty. Odkrywając coraz to nowe punkty będziesz poznawał coraz więcej nowych punktów, aż w pewnym momencie zaznaczysz na mapie już wszystkie. Skąd to będziesz wiedział? A. Nie pojawi Ci się już nowy punkt. B. Ilość punktów jest znana z góry.
Co zabrać na trasę?
Skoro masz mapę i musisz odnaleźć punkty, to kompas się NA PEWNO przyda. Tym bardziej, że nie można stosować takich pomocy jak: GPS, mapy inne, niż dostarczone przez organizatora czy pomoc osób trzecich. Telefon zazwyczaj jest jednym z wymaganych elementów wyposażenia – do kontaktu z organizatorami i ewentualnego wezwania pomocy.
Im dłuższe dystanse, tym trzeba bardziej pomyśleć o uzupełnianiu płynów i zasobów energii (bidon lub bukłak z wodą, jakieś batony, żelki czy kanapki). Niektórzy zabierają odzież przeciwdeszczową, czy coś cieplejszego oraz aparat. Jeśli jest szansa, że do mety dotrzesz po zmroku – zabierz czołówkę. Wszystko zależy w jaki sposób chcesz pokonać trasę (bieg, marsz, spacer), jakie masz doświadczenie i kondycję oraz jaka jest pora roku.
Nie wiesz co oznacza dany skrót?
Jesteś nowy, na pewno nie rozumiesz niektórych skrótów, które pojawiają się na stronie lub będą towarzyszyć w rozmowach uczestnikom rajdu. Przychodzimy z pomocą.
EZnO, ERnO, InO, MnO, ZnO, RInO, KInO, „coś” nO oznacza – „coś” na Orientację. EZnO – Ekstremalne Zawody (…), ERnO – Ekstremaly Rajd (…), InO – Impreza (…), MnO – Marsze (…), ZnO – Zawody (…), KInO – Komisja Imprez (…) lub Klub Imprez (…), itd. itp.
PK – punkt kontrolny, PS – punkt stowarzyszony (taka zmyłka dla PK, która pojawia się na wszystkich InO wg wzorca PTTK), PM – punkt mylny.
PTTK – Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.